ıllılı.ıl.lı...TSCTR.FORUM.ST ..ıl.lı.ıllılı

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ıllılı.ıl.lı...TSCTR.FORUM.ST ..ıl.lı.ıllılı

TURKISH SHARE CENTER 2009

AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA

cumhur
    cumhur
    ADMİNİSTRATORADMİNİSTRATOR

Erkek
    Hangi şehirden : elbistan
    <hr>Rep Puanı : 10000
    <hr>Rep Seviyesi : AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Wn2e6fzo0U
    <hr>Ruh Halim : AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Doferi10
    <hr>Takımı : AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Galatasaray
    <hr>uyarı seviyesi :
    AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Left_bar_bleue0 / 1000 / 100AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Right_bar_bleue

Kişi sayfası
    Başarı Puanı:
    AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Img_left900/1000AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Empty_bar_bleue  (900/1000)
    Seviye:
    AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Img_left900/1000AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Empty_bar_bleue  (900/1000)
    Güçlülük:
    AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Img_left950/1000AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Empty_bar_bleue  (950/1000)

AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA Empty AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA

Mesaj tarafından cumhur Cuma Ocak 09, 2009 9:19 am

http://www.inankara.org/upresim/kultur/222.jpg
    AVUSTRALYA'DAN ANADOLU'YA"

Şimdiye kadar toplam yedi ülkede, kırktan fazla kişisel resim sergisi açan Muzaffer Oruçoğlu’nun, Türkiyedeki 5. sergisi 18 Şubat – 5 Mart 2008 tarihleri arasında Ekin Sanat Merkezi’nde yapılacak.

Karışık teknik, akrilik, yağlıboya ve kesyap (kolâj), pastel gibi malzemeyle ve tarzlarda çalışan Oruçoğlu’nun bu sergisinde 1. ve 2. dönemine ait resimleri yer alacak.

Konuları yine parçalanma, yabancılaşma, göçmenlik, işsizlik, kriz ve kargaşa gibi insana dair sorunlardan oluşan bu resimler, Oruçoğlu’nun, gerçeküstücü, dışavurumcu bir atmosfere adım atışını da göstermektedir.

Oruçoğlu’nun roman, şiir, masal ve deneme yazılarını okuyan bir kimse, resimlerdeki ironi ve renk kültürüne aşina olmadığını hemen duyumsayacaktır.

Bu resimler, Avrupa ve Avustralya’da dolaşan bir siyasal göçmenin hayata bakışını, ruh halini, stil ve renk dünyasını anlamak açısından da önemlidir.

“Eylemini veya eserlerini bırakıp giden ama yüzü bizim için sır olan, Dede Korkut, Baba İshak, Şeyh Bedreddin, Kaygusuz Abdal, Kazak Abdal, Şeyh Şamil gibi beni hayal dünyasına götüren insanları çizdim.
    Ruhumu sınırlayan şeylerden kaçıyorum.”

“Saygıdeğer bir hayvan olduğu için, birinci dönemimde bol bol eşek çizdim. Keşke eşeği değil de anırışı çizseydim. Yeryüzünü uyaran büyük acı, o anırıştadır.”

“Bilinç, tüm gücüyle, yeteneği, rüyayı, arzuyu, dehayı, cinneti, içgüdüyü yanına alarak, resme neden dönüşmesin ki. Bu olmaksızın, resmin, her çeşit sosyal kalıba, önyargılara, mantıki olana, ahlaka, tarihe derinlemesine saldırısı nasıl mümkün olabilir ki?”

“Komünist partileri, üyelik başvurusunda bulunanların, partiye, iyi veya kötü, yaptıkları birer resimle birlikte girmeleri şartını tüzüklerine koyabilirler. Ve ayrıca, Aborjinleri örnek alarak, kuracakları sistemlerde, tüm halkın yaygın bir şekilde resim yapmasını bir yaşam tarzı haline getirmeyi programlarında belirtebilirler.”

Muzaffer Oruçoğlu

Biyografi (Muzaffer Oruçoğlu)

1947 Kars Büyükzavot köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi`nden ayrılıp 1968`de öğrenci hareketlerine katıldı. Politik faaliyetlerinden dolayı 1973 yılında İstanbul’da yakalandı ve ömürboyu hapse mahkum edildi. Toplam 13 yıl hapis yattı. 1986`da Fransa`ya iltica etti, 1988`de ise Avustralyaya yerleşti. 13`ü roman, 7'si şiir, 2'si masal olmak üzere 28 kitabı yayınlandı. Avustralya’da ilkin 2 yıllık resim ve heykel kolejini (Greensborough TAFE COLLEGE - NMIT) bitirdi. Daha sonra Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsüne (RMIT) bağlı, PUBLİC ART bölümünde 3 yıl Resim ve Heykel eğitimi aldı. 6 Avrupa ülkesinde 40`dan fazla, Türkiye’de ise 4 kişisel resim sergisi açtı. Halen Avusturalya’da yaşıyor.

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 3:11 pm